470 Kjell Engman Vas "Ansikte" Kosta Boda Unik 1900-tal

3851a_8dc76835fb3f3fc_med.jpeg
  • 3851a_8dc76835fb3f3fc_sm.jpeg
  • 3851b_8dc768360bc4c86_sm.jpeg
  • 3851c_8dc768361d4f9b8_sm.jpeg
  • 3851d_8dc768362ffcde9_sm.jpeg
  • 3851e_8dc768363f0fc28_sm.jpeg
  • 3851f_8dc768364b3dc96_sm.jpeg

Glaskonstnär född: 1946

Glasvas med ansikte i polykroma färger.

Signerad: K.Engman Kosta Boda

Daterad: 1990

Numrerad: 1252490090 Unique

Höjd: 46 cm

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage och repor, möjligtvis mindre skada/ lagning höger sida mun, inga övriga anmärkningar.

Kjell Engman Vase "Face" Kosta Boda Unique 20th century

Glass artist born: 1946

Glass vase with face in polychrome colours.

Signed: K.Engman Kosta Boda

Dated: 1990

Numbered: 1252490090 Unique

Height: 46 cm

Condition report: Minor use-wear and scratches, possibly minor damage/repair right side of mouth, no other remarks.

    Värdering2 000 - 2 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer