462 Lars Hellsten Vas "Meteor" Ariel Orrefors 1900-tal

3696a_8dc6dbe2b31f999_med.jpeg
  • 3696a_8dc6dbe2b31f999_sm.jpeg
  • 3696b_8dc6dbe2c10e8ae_sm.jpeg
  • 3696c_8dc6dbe2cefb6a6_sm.jpeg

Formgivare född: 1933

Klotformad ariel-vas med underfång i grönt och lila

Signerad: Orrefors 467022 Lars Hellsten

Etikettmärkt: Orrefors Sweden

Höjd: 16 cm

Diametermått: 15 cm

Konditionsrapport: Mindre repor och märken, mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

Lars Hellsten Vase "Meteor" Ariel Orrefors 20th century

Designer born: 1933

Globe-shaped ariel vase with under-catch in green and purple

Signed: Orrefors 467022 Lars Hellsten

Labeled: Orrefors Sweden

Height: 16 cm

Diameter measurement: 15 cm

Condition report: Minor scratches and marks, minor age-based wear, no other remarks

    Värdering1 000 - 1 200 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK