558 Lars Jonas Nutti Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: LN
Längd inklusive slida: 20,5 cm
Längd kniv: 17,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage & märken, Inga övriga anmärkningar.
Lars Jonas Nutti Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Made of leather, birch and engraved reindeer horn in stylized decor
Monogram signed: LN
Length including sheath: 20.5 cm
Knife length: 17.5 cm
Condition report: Minor age-based wear & marks, No other remarks.
Värdering | 1 200 - 1 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |