559 Lars Olof Parfa Halvhornskniv Sameslöjd 1977
Gällivare
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: LOP
Daterad: 1977
Längd inklusive slida: 20 cm
Längd kniv: 18 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar
Lars Olof Parfa Half horn knife Sami craft 1977
Gällivare
Made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: LOP
Dated: 1977
Length including sheath: 20 cm
Knife length: 18 cm
Condition report: Age-based wear, No other remarks
Värdering | 1 500 - 2 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |