323 Poul Henningsen 1894-1967 Bordslampa "PH 80" Louis Poulsen 1960-tal

3643a_8dc6b82c9a8244b_med.jpeg
  • 3643a_8dc6b82c9a8244b_sm.jpeg
  • 3643b_8dc6b82ca5b6296_sm.jpeg
  • 3643c_8dc6b82cb2cff64_sm.jpeg
  • 3643d_8dc6b82cc05f1a7_sm.jpeg
  • 3643e_8dc6b82ccc4cc60_sm.jpeg
  • 3643f_8dc6b82cd956c3a_sm.jpeg

Skaft av förkromat stålrör på svart fot och gjuten bottenplatta

Tre stycken vita skärmar samt röd reflektorskärm

Formgiven: 1925-26

Höjd: 67 cm

Diameter: 55 cm

Konditionsrapport: Mindre brukssliatge, fungerar vid test, inga övriga anmärkningar

Poul Henningsen 1894-1967 Table lamp "PH 80" Louis Poulsen 1960s

Handle of chrome-plated steel tube on black foot and cast base plate

Three white screens and red reflector screen

Designed: 1925-26

Height: 67 cm

Diameter: 55 cm

Condition report: Minor wear and tear, works when tested, no other remarks

    Värdering2 500 - 3 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK