567 Sven-Åke Risfjell Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Vilhelmina, född 1950.
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Längd inklusive slida: 25,5 cm
Längd kniv: 21,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Sven-Åke Risfjell Half horn knife Sami craft from the 20th century
Vilhelmina, born 1950.
Made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Length including sheath: 25.5 cm
Knife length: 21.5 cm
Condition report: Minor age-based wear, No other remarks.
Värdering | 3 000 - 4 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |