289 Toalettbord & pall 1950-tal

4301a_med.jpeg
  • 4301a_sm.jpeg
  • 4301b_sm.jpeg
  • 4301c_sm.jpeg
  • 4301d_sm.jpeg

Sminkbord i mahogny invändigt klädd med björkfanér

Rund spegel monterad i sarg med rottingram och beslag i mässing

Tillhörande pall med sits i flätad rotting

Spegelglas etikettmärkt

Mått bord

  • Höjd: 77,5 cm
  • Bredd: 107 cm
  • Djup: 41 cm

Mått pall

  • Höjd: 48 cm
  • Bredd: 60 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken och repor i fanér, mindre skador i rotting på pall, nyckel saknas, inga övriga anmärkningar

Dressing table & stool 1950s

Dressing table in mahogany internally covered with birch veneer

Round mirror mounted in frame with rattan frame and brass fittings

Accompanying stool with seat in braided rattan

Mirror glass labeled

Table dimensions

  • Height: 77,5 cm
  • Width: 107 cm
  • Depth 41 cm

Pallet dimensions

  • Height: 48 cm
  • Width: 60 cm

Condition report: Use- and age-based wear, marks and scratches in veneer, minor damage in rattan on pallet, key missing, no other remarks

    Värdering4 000 - 5 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK