344 Tore Ahlsén 1906-1991 Taklampa 1900-tal

3912a_8dc7736e24480b9_med.jpeg
  • 3912a_8dc7736e24480b9_sm.jpeg
  • 3912b_8dc7736e379ebff_sm.jpeg
  • 3912c_8dc7736e4d9b1c7_sm.jpeg
  • 3912d_8dc7736e6072cf2_sm.jpeg

"Pia-lampa" är en klassisk pendellampa, tillverkad av silvertråd med nio ljuskällor.

Formgivningsår omkring 1940.

Höjd ink fäste: ca 95 cm

Saknar tyg. Ej funktionstestad.

Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, bruksslitage, inga övriga anmärkningar.

Tore Ahlsén 1906-1991 Ceiling lamp 20th century

"Pia lamp" is a classic pendant lamp, made of silver wire with nine light sources.

Design year around 1940.

Height ink. bracket: approx. 95 cm

Missing fabric. Not functionally tested.

Condition report: Age-based wear, use wear, no other remarks.

    Värdering4 000 - 5 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK