238 Yngve Ekström "Lamino" Fåtölj med fotpall 2009

3611a_8dc75b8d3f5952d_med.jpeg
  • 3611a_8dc75b8d3f5952d_sm.jpeg
  • 3611b_8dc75b908f5cf9c_sm.jpeg
  • 3611c_8dc75b909f378ee_sm.jpeg
  • 3611d_8dc763e493641da_sm.jpeg
  • 3611e_8dc763e4a1b5a38_sm.jpeg

Yngve Ekström: 1913-1988

Stomme i skiktlimmad bok, rygg och sits klädda i beige fårull

Brännmärkta: Swedese, Design Yngve Ekström, Made in Sweden

Mått stol:

Höjd: 101 cm

Bredd: 70 cm

Sitthöjd: ca 34 cm

Mått pall:

Höjd: 49 cm

Bredd: 60 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, mindre märken och repor, sprucket ytterskikt på pallens undersida, inga övriga anmärkningar

Yngve Ekström "Lamino" Armchair with footstool 2009

Yngve Ekström: 1913-1988

Frame in layer-glued beech, back and seat covered in beige sheep's wool

Branded: Swedese, Design Yngve Ekström, Made in Sweden

Chair dimensions:

Height: 101 cm

Width: 70 cm

Seat height: approx. 34 cm

Pallet dimensions:

Height: 49 cm

Width: 60 cm

Condition report: Minor use- and age-based wear, minor marks and scratches, cracked outer layer on the underside of the stool, no other remarks

    Värdering6 000 - 8 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK