337 Golvlampa Jugend 1900-talets början

4644a_8dcaa2a85c8a217_med.jpeg
  • 4644a_8dcaa2a85c8a217_sm.jpeg
  • 4644b_8dcaa2a86a1d48c_sm.jpeg
  • 4644c_8dcaa2a8f2abe91_sm.jpeg

Golvlampa tillverkad i koppar med två ljuskällor, skärm i gräddvit mocka

Tvinnat ben på rund fot med hamrad yta samt dekor av ugga på gren

Bottenplatta i trä

Höjd: 167 cm

Diameter skärm: 69 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, fungerar vid test, ej orginalskärm, renoverad, inga övriga anmärkningar

Jugend floor lamp early 20th century

Floor lamp made of copper with two light sources, shade in cream suede

Twisted leg on round foot with hammered surface and owl decoration on branch

Wooden bottom plate

Height: 167 cm

Screen diameter: 69 cm

Condition report: Minor age-based wear, works when tested, not original screen, refurbished, no other remarks

    Värdering3 000 - 4 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK