548 Samling slöjd & hornarbete 1900-tal (4st)

4659a_8dca752a9772ab3_med.jpeg
  • 4659a_8dca752a9772ab3_sm.jpeg
  • 4659b_8dca752aa9ac533_sm.jpeg
  • 4659c_8dca752ab42778f_sm.jpeg

Samling föremål tillverkade av ben / horn, läder & björk bestående av en kåsa, två knivar samt en ask.

Längd knivar: 16,5-24 cm

Konditionsrapport: Ask saknar läderrem, märken, sprickor & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Collection crafts & horn work from the 20th century (4 pcs)

Collection of objects made of bone / horn, leather & birch consisting of a cup, two knives and a box.

Length of knives: 16.5-24 cm

Condition report: Box missing leather strap, marks, cracks & age-based wear, No other remarks.

    Värdering2 000 - 2 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK