458 Stig Lindberg 1916-1982 "Berså" Servisdelar 1900-tal (6 delar)

4508a_8dc8c39cfe0ba33_med.jpeg
  • 4508a_8dc8c39cfe0ba33_sm.jpeg
  • 4508b_8dc8c39d17403fd_sm.jpeg
  • 4508c_8dc8c39d2dfa78c_sm.jpeg
  • 4508d_8dc8c39d3d654a9_sm.jpeg
  • 4508e_8dc8c39d4b4bf2c_sm.jpeg
  • 4508f_8dc8c39d5f3738a_sm.jpeg
  • 4508g_8dc8c39d6ca1c6d_sm.jpeg

Servisdelar i modell "Berså" formgivna av Stig Lindberg för Gustavsberg

Märkta: Gustavsberg Bohus Berså Stig Lindberg Sweden

Servis består av:

  • 3 st. Mindre fatskålar
  • 1 st. Större fatskålar
  • 2 st. Skålar

Konditionsrapport: Mindre bruks, och åldersbaserat slitage, mindre märken och färgbortfall, inga övriga anmärkningar

Stig Lindberg 1916-1982 "Berså" Service parts 20th century (6 parts)

Service parts in model "Berså" designed by Stig Lindberg for Gustavsberg

Marked: Gustavsberg Bohus Berså Stig Lindberg Sweden

Service consists of:

  • 3 pcs. Smaller plates
  • 1 pcs. Larger plate
  • 2 pcs. Bowls

Condition report: Less use, and age-based wear, minor marks and discoloration, no other remarks

    Estimate800 - 1,000 SEK
    Buyers Premium (inc. VAT)25%
    Hammer Fee (inc. VAT)80 SEK