429
Sven Wejsfelt 1930-2009 Praktvas Unikat Stengods Gustavsberg 1977
Final bid1,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
431
Stig Lindberg 1916-1982 Väggrelief "Seger" Gustavsberg 1960-tal
Final bid750 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
430
Stig Lindberg 1916-1982 Väggrelief Gustavsberg 1960-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
433
Stig Lindberg 1916-1982 Väggrelief "Kröningen" Gustavsberg 1960-tal
Final bid2,200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
434
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
432
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
436
Stig Lindberg 1916-1982 Fat & vas "Karnival" Gustavsberg 1950/60-tal (3 delar)
Final bid1,200 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
437
Stig Lindberg 1916-1982 Fat "Domino" Gustavsberg 1950/60-tal (2 st)
Final bid550 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
435
Stig Lindberg 1916-1982 Figurin "Springare" Gustavsberg 1960-tal
Final bid1,200 SEK
Est800 - 1,000 SEK
438
Sven Wejsfelt 1930-2009 Vas Stengods Gustavsberg 1982
Est800 - 1,000 SEK
439
Lisa Larson 1931-2024 Skålar & vaser "Thalia" Gustavsberg 1960-tal (4 delar)
Final bid1,000 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
440
Lisa Larson 1931-1931 Katt "Stora Zoo" Gustavsberg 1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
441
Lisa Larson 1931-2024 Figuriner "All världens barn" Gustavsberg 1900-tal (3 st)
Final bid1,000 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
428
Stig Lindberg 1916-1982 Praktvas Unik Stengods Gustavsberg 1900-talets mitt
Final bid25,000 SEK
Est15,000 - 20,000 SEK
444
Lisa Larson 1931-2024 Väggrelief "Skepp" Gustavsberg 1900-talets andra hälft
Final bid950 SEK
Est800 - 1,000 SEK
442
Lisa Larson 1931-2024 Figurin "Charlotta" 1900-tal
Final bid2,800 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
445
Lisa Larson 1931-2024 Väggrelief "Elefant" Gustavsberg 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
443
Lisa Larson 1931-2024 Väggrelief "Fåglar" Gustavsberg 1900-talets andra hälft
Final bid1,900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
447
Final bid6,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
448
Stig Lindberg 1916-1982 Fat stengods Gustavsberg 1960-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
449
Lisa Larson 1931-2024 Samling stengods 1900-talets andra hälft (4 st)
Final bid2,600 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
450
Lisa Larson 1931-2024 Skål "Guldknopp" Gustavsberg 1960/70-tal
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
452
Final bid1,300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
453
Piedestal med ytterfoder Majolika Italien 1900-tal (2 delar)
Final bid850 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
451
Wilhelm Kåge 1889-1960 Skålar & fat "Argenta" Gustavsberg 1900-tal (6 delar)
Final bid550 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
454
Gunnar Nylund 1904-1997 Vas Stengods Rörstrand 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
455
Stig Lindberg 1916-1982 Vas "Karneval" 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
456
Arthur Percy 1886-1976 Teservis "Grand" Gefle 1930/40-tal (33 delar)
Final bid300 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
457
Ingrid Atterberg 1920-2008 Vas Upsala-Ekeby 1900-tal
Final bid750 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
458
Stig Lindberg 1916-1982 "Berså" Servisdelar 1900-tal (6 delar)
Final bid1,100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
459
Lisa Larson 1931-2024 Figurin Stengods "Tomtefar" 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est800 - 1,000 SEK
460
Susan Williams-Ellis Matservis "Meridian" Portmeirion 1900-tal (14 delar)
Est800 - 1,000 SEK
461
Carl-Harry Stålhane Vas Modell CEH Rörstrand 1950/60-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
463
Final bid4,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
464
Final bid4,200 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
462
Gunnar Nylund 1904-1997 Skål "ASH" Rörstrand 1950-tal
Final bid650 SEK
Est800 - 1,000 SEK
466
Bing & gröndhal Reliefer "Årstiderna" Efter Bertel Thorvaldsen 1900-tal (6 st)
Est800 - 1,000 SEK
446
Final bid9,200 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
467
Final bid4,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
465
Final bid4,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
468
Helmer Ringström Tekopp med fat "Daisy Sphinx" Gefle / Upsala-Ekeby 1960-tal (ett par)
Final bid8,000 SEK
Est15,000 - 20,000 SEK
470
Eva Jancke-Björk Bockljusstake Bo fajans 1930-tal
Final bid600 SEK
Est800 - 1,000 SEK
469
Eugen Trost Tekopar med fat "Zebra" Upsala-Ekeby Gefle 1950/60-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
472
Lisa Larson 1931-2024 Figurin "Beata" 1900-tal
Final bid3,400 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
473
Golvfigurin Panter Italien 2000-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
471
Josef Ekberg Vas Gustavsberg Swedish grace 1920
Final bid700 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
476
Lisa Larson 1931-2024 Figurin "Emma" 1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
477
Lisa Larson 1931-2024 Figurin "Kalle" 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK