475 Stig Lindebrg Tallrikar "Löja" 1900-talets mitt (6 st)

4618a_8dca7cb16242ad1_med.jpeg
  • 4618a_8dca7cb16242ad1_sm.jpeg
  • 4618c_8dca7cb17bae1a7_sm.jpeg
  • 4618d_8dca7cb1851187b_sm.jpeg
  • 4618e_8dca7cb1909a1d6_sm.jpeg
  • 4618f_8dca7cb19a29e1b_sm.jpeg
  • 4618g_8dca7cb1a345111_sm.jpeg
  • 4618h_8dca7cb1aca06ca_sm.jpeg
  • 4618i_8dca7cb1b331786_sm.jpeg

Tallrikar av flintgods med handmålad dekor av marint liv i polykroma färger

Serien "Löja" formgavs 1948 och kom i 12 modeller, producerades av Gustavsberg till 1962

Märkt: Gustavsberg, Löja, STIGL

Består av:

  • III
  • VII
  • VIII
  • IX
  • X
  • XI

Konditionsrapport: Mindre ytslitage, mindre repor och glasyrdefekter, inga övriga anmärkningar

Stig Lindebrg Plates "Löja" mid-20th century (6 pcs)

Flintware plates with hand-painted decoration of marine life in polychrome colours

The "Löja" series was designed in 1948 and came in 12 models, produced by Gustavsberg until 1962

Marked: Gustavsberg, Löja, STIGL

Consists of:

  • III
  • VII
  • VIII
  • IX
  • X
  • XI

Condition report: Minor surface wear, minor scratches and glaze defects, no other remarks

    Estimate2,500 - 3,000 SEK
    Buyers Premium (inc. VAT)25%
    Hammer Fee (inc. VAT)80 SEK