437 Stig Lindberg 1916-1982 Fat "Domino" Gustavsberg 1950/60-tal (2 st)
Två stycken fat från serien Domino tillverkade i stengods med schackrutigt mönster i relief
Märkta: Gustavsberg Domino, Stig L
Formgiven 1954 för Gustavsbergsfabriken och Helsingborgsutställningen 1955 (H55)
Mått: 20 x 20 cm
Konditionsrapport: Ett naggat fat, inga övriga anmärkningar
Stig Lindberg 1916-1982 Platter "Domino" Gustavsberg 1950s/60s (2 pcs)
Two dishes/platters from the Domino series made of stoneware with a checkerboard pattern in relief
Marked: Gustavsberg Domino, Stig L
Designed in 1954 for the Gustavsberg factory and the Helsingborg exhibition in 1955 (H55)
Dimensions: 20 x 20 cm
Condition report: One notched tray, no other remarks
Estimate | 1,000 - 1,200 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |