458 Stig Lindberg 1916-1982 "Berså" Servisdelar 1900-tal (6 delar)
Servisdelar i modell "Berså" formgivna av Stig Lindberg för Gustavsberg
Märkta: Gustavsberg Bohus Berså Stig Lindberg Sweden
Servis består av:
- 3 st. Mindre fatskålar
- 1 st. Större fatskålar
- 2 st. Skålar
Konditionsrapport: Mindre bruks, och åldersbaserat slitage, mindre märken och färgbortfall, inga övriga anmärkningar
Stig Lindberg 1916-1982 "Berså" Service parts 20th century (6 parts)
Service parts in model "Berså" designed by Stig Lindberg for Gustavsberg
Marked: Gustavsberg Bohus Berså Stig Lindberg Sweden
Service consists of:
- 3 pcs. Smaller plates
- 1 pcs. Larger plate
- 2 pcs. Bowls
Condition report: Less use, and age-based wear, minor marks and discoloration, no other remarks
Estimate | 800 - 1,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |