464 Helmer Ringström Tekopp med fat "Daisy Sphinx" Gefle / Upsala-Ekeby 1960-tal
Helmer Ringström 1916-2010
Tekopp och fat tillverkad av porslinsmass med dekor i svart, grönt och gul
Producerad av Gefle Porslinsfabrik, Gävle ca 1963-66
Stämpelmärkt: DAISY UPSALA-EKEBY SWEDEN GEFLE
Höjd på kopp:ca 7,5 cm
Diameter fat: 15,5 cm
Konditionsrapport: Mindre obetydligt ytslitage, i mycket gott skick, inga övriga anmärkningar
Helmer Ringström Tea cup with saucer "Daisy Sphinx" Gefle / Upsala-Ekeby 1960s
Helmer Ringström 1916-2010
Tea cup and saucer made of porcelain mass with decor in black, green and yellow
Produced by Gefle Porslinsfabrik, Gävle approx. 1963-66
Stamped: DAISY UPSALA-EKEBY SWEDEN GEFLE
Height of cup: approx. 7.5 cm
Barrel diameter: 15.5 cm
Condition report: Minor minor surface wear, in very good condition, no other remarks
Estimate | 8,000 - 10,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |