470 Eva Jancke-Björk Bockljusstake Bo fajans 1930-tal
Eva Jancke-Björk: 1882-1981
Tillverkad i lergods (fajans) med plats för ett ljus, bemålad i blått och gult mot vit krackelerad fond
Märkt: BO (Bobergs Fajansfabrik AB) 3680 KR
Höjd: 14,5 cm
Längd: 21 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, mindre märken och repor, inga övriga anmärkningar
Eva Jancke-Björk Bock candle holder Bo faience 1930s
Eva Jancke-Björk: 1882-1981
Made of earthenware (faience) with space for a candle, painted in blue and yellow against a white cracked background
Marked: BO (Bobergs Fajansfabrik AB) 3680 KR
Height: 14.5 cm
Length: 21 cm
Condition report: Age-based wear, minor marks and scratches, no other remarks
Estimate | 800 - 1,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |