491 Matservis "Fish" Johnson Bros 1900-tal (20 delar)
Matservis "Fish" från Johnson Bros, England
Tillverkad av flintgods med tryckt handkolorerad dekor av olika fiskmotiv
Märkt: FISH, Made in England by Johnson Bros
Servisen består av:
- 9 st. Skålar
- 8 st. Varmrättstallrikar
- 1 st. Karott med lock
- 1 st. Såssnipa
- 1 st. Serveringsfat
Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, genomgående spricka i lock till karott, första och andrahandssortering, inga övriga anmärkningar
Dinnerware "Fish" Johnson Bros 20th century (20 pieces)
Dinner set "Fish" from Johnson Bros, England
Made of flintware with printed hand-colored decor of various fish motifs
Marked: FISH, Made in England by Johnson Bros
The service consists of:
- 9 pcs. Cheers
- 8 pcs. Hot dish plates
- 1 pc. Carrot with lid
- 1 pc. Sauce snipe
- 1 pc. Serving dish
Condition report: Minor use wear, through crack in cover to core, first and second hand sorting, no other remarks
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |