495 Tekannor Arabia Finland 1950-tal (2 st)
Tekannor med lock, marmordekor samt förgylld dekor
Märkta: Arabia 127 & 9-8, made in Finland
Höjd: 11-9 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, glasyrkrackeleringar, inga övriga anmärkningar
Teapots Arabia Finland 1950s (2 pcs)
Teapots with lids, marble decor and gilded decor
Marked: Arabia 127 & 9-8, made in Finland
Height: 11-9 cm
Condition report: Age-based wear, glaze cracks, no other remarks
Estimate | 800 - 1,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |