494 Kaffeservis "Quattro Platino" Rörstrand 1980/90-tal (26 delar)
Tillverkade i vitt porslin med dekorränder i grått och silver
Märkta: Quattro Platino Rörstrand, Dekor S. Öhlén (VDN P553)
Formgiven av Susanne Öhlén för Rörstrand och producerades 1987-1994
Servisen består av:
- 12 st. Kaffekoppar
- 12 st. Kaffefat
- 1 st. Gräddkanna
- 1 st. Skål, 26 cm diameter
- 1 st. Sockerskål
Coffee / tea set "Quattro Platino" Rörstrand 1980/90s (26 parts)
Made in white porcelain with decorative stripes in gray and silver
Marked: Quattro Platino Rörstrand, Dekor S. Öhlén (VDN P553)
Designed by Susanne Öhlén for Rörstrand and produced 1987-1994
The service consists of:
- 12 pcs. Coffee cups
- 12 pcs. Saucer
- 1 pc. Creamer
- 1 pc. Bowl, 26 cm diameter
- 1 pc. Sugar bowl
Condition report: No remarks
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |