232 Sänghimmel smide Frankrike 1800-tal
Sängomhänge/sänghimmel tillverkat i smidesjärn
Cirkulär stomme och upphängning i form av krona med kedjor
Genombruten dekor och vridet smide längs sarg
Troligen tillverkad i Frankrike under 1800-tal
Diameter: 50 cm
Höjd med upphängning: 63 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, rost, märken och repor, en klöver saknas, inga övriga anmärkningar
Bed canopy wrought iron France 19th century
Bed hanging/canopy made of wrought iron
Circular frame and suspension in the form of a crown with chains
Pierced decoration and twisted forging along the edge
Probably made in France during the 19th century
Diameter: 50 cm
Height with suspension: 63 cm
Condition: Age-based wear, rust, marks and scratches, one clover missing, no other remarks
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |