227 Väggtelefon Telegrafverkets verkstad Nynäshamn 1900-talets början
Väggtelefon med fodral i ek och detaljer i metall
Medföljer "Taxa för rikssamtal inom Sverige" Göteborg 1938 Elanders Boktryckeri Aktiebolag
Höjd: 59 cm
Bredd: 27 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, färgbortfall och repor, inga övriga anmärkningar
Wall telephone The Telegraph Agency's workshop Nynäshamn early 20th century
Wall telephone with oak case and metal details
Includes "Tariff for national calls within Sweden" Gothenburg 1938 Elanders Boktryckeri Aktiebolag
Height: 59 cm
Width: 27 cm
Condition report: Use- and age-based wear, marks, discoloration and scratches, no other remarks
Estimate | 1,000 - 1,200 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |