284 Alvar Aalto Pall "X602" 1950-tal
Alvar Aalto: 1898-1976 Kuortane, Finland
Pall på tre solfjäderformade ben i lackad björk med stoppad sits klädd i konstläder
Formgiven 1954 för O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B (LTD. Möbel- och byggnadsarbetsfabriken A.B)
Höjd: 45 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, märken och repor, etikett har lossnat, inga övriga anmärkningar
Stool on three fan-shaped legs in lacquered birch with upholstered seat covered in artificial leather
Designed in 1954 for O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B (LTD. Möbel- og bygningsarbetsfabriken A.B)
Height: 45 cm
Condition report: Minor use- and age-based wear, marks and scratches, label has come off, no other remarks
Estimate | 15,000 - 20,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |