235
Brudpall rokokostil 1900-tal (2 st)
Est800 - 1,000 SEK
236
Britt-Marie von Post Malmgren Snapasskåp "Spillkråka" Unikt 2000
Final bid3,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
239
Jonas Bohlin Tidskriftshylla "Zink" Källemo AB Värnamo
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
240
Leksandstolar Falun 1980-tal (4 st)
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
241
Thea Leonhard Stolar "Flamingo" Nässjö Stolfabrik 1900-talets mitt (4 st)
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
237
Börge Mogensen Stolar Biri Möbler Norge 1900-tal (6 st)
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
243
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
244
Bröderna Andersson Soffa "Hannover" 1900/2000-tal
Final bid350 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
245
Carl Malmsten Fåtölj "Stora Furuliden" 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
246
Fåtölj "Duxello" Dux 1950-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
247
Bengt Ruda Fåtölj "Z-Stolen" NK 1950-tal
Final bid750 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
248
David Rosén Soffbord Westbergs Tranås 1950/60-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
238
Yngve Ekström "Lamino" Fåtölj med fotpall 2009
Final bid9,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
249
Hallmöbel teak 1960-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
250
Ingvar Stockum Soffa "Monte Carlo" Futura 1960/70-tal
Final bid6,800 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
252
Est3,000 - 4,000 SEK
253
Pall IKEA 1950/60-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
251
Bertil Fridhagen Stolar "Reno" Bodafors 1950/60-tal (3 st)
Final bid700 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
254
Soffbord Lammhults 1990-tal
Final bid300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
255
Karmstol "Hundranian" Stolab 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
256
Arne Jacobsens Stolar "Myran" 3101 Fritz Hansen (8 st)
Final bid4,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
257
Yngve Ekström 1913-1988 Karmstol "Arka" 1950/60-tal
Final bid5,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
258
Bo Eigert, fåtölj "Stålbo" Firma B. Eigert AB Hova 1970-tal
Final bid3,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
259
Lampbord England 1900-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
260
Axel Larsson Byrå Swedish Modern Bodafors 1940/50-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
261
Svante Skogh Stolar "Cortina" Seffle Möbelfabrik 1960-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
262
BLOMBORD med Fontän1900-tal
Final bid400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
264
Karmstolar Mässing 1980-tal USA (2 st)
Est3,000 - 4,000 SEK
265
Final bid1,500 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
266
Soffbord glas & aluminium 2000-tal
Final bid250 SEK
Est800 - 1,000 SEK
267
Giandomenico Belotti "Spaghetti" Stolar (10 st)
Final bid2,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
268
Yngve Ekström Stolar Gemla (tillskrivna) 1950/60-tal (2 st)
Est2,500 - 3,000 SEK
269
Monica Förster Fåtölj "Spoon High" Offecct 2000-tal
Final bid400 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
272
Gunilla Allard soffbord Lammhults 1990-tal
Est1,200 - 1,500 SEK
273
Blombord i gjutjärn 1900-talets början
Final bid350 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
270
Josef Frank Stol "1165" Firma Svenskt Tenn 1900-tal
Final bid3,200 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
276
Hörnstol bambuimitation 1900-talets mitt
Est800 - 1,000 SEK
274
Biograf / konsertstol 1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
277
Hatthylla Stål 1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
275
Fåtölj bambuimitation & rotting 1970/80-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
278
Blombord sengustaviansk-stil 1900-tal
Est800 - 1,000 SEK
279
Kista på ben Allmoge omkring 1900
Final bid250 SEK
Est800 - 1,000 SEK
280
Arne Vodder & Anton Borg Skrivbord Vamo Danmark 1960-tal
Final bid9,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
281
Fotpall Bröderna Andersson 1900-tal
Final bid900 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
271
Gunilla Allard Soffa "Cinema" Lammhults 2000-tal
Final bid3,400 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
282
Est1,200 - 1,500 SEK
283
Sminkbord Moln-bäddar Skattkärr 1900-tal
Est1,500 - 2,000 SEK
284
Alvar Aalto Pall "X602" 1950-tal
Final bid9,200 SEK
Est15,000 - 20,000 SEK