454 Inkeri Seppälä Kaffeservis "Taika" Arabia Finland 1970-tal (23 delar)
Kaffeservis i glaserat stengods
Märkt: Arabia Finland
Formgiven av Inkeri Seppälä för Arabia
Produktionsår: 1975-1981
Servis består av:
- 12 st kaffefat
- 9 st kaffekoppar
- 1 st gräddkanna
- 1 st sockerskål med lock
Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, inga övriga anmärkningar
Inkeri Seppälä Kaffeservis "Taika" Arabia Finland 1970s (23 parts)
Coffee set in glazed stoneware
Marked: Arabia Finland
Designed by Inkeri Seppälä for Arabia
Year of production: 1975-1981
Service consists of:
12 coffee dishes
9 coffee cups
1 cream jug
1 sugar bowl with lid
Condition report: Minor wear and tear, no other remarks
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |