206
Väggtelefon L.M. Ericsson 1900-talets första hälft
Final bid1,100 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
207
Bestick "Melron" Frankrike 1900-tal (23 st)
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
208
Dockkläder Folkdräkter 1930-tal (2 st)
Est800 - 1,000 SEK
210
Final bid100 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
211
Källsax 1800-tal Norrbotten
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
212
Fontänskulptur 1900-tal
Final bid350 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
213
Kastruller koppar & gjutjärn 1800-tal (2 st)
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
214
Brailleskrivare "Tellatouch" New York 1950-tal
Est4,000 - 5,000 SEK
216
Schackspel med snidade spelpjäser 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
217
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
218
The Syntax Lamp Fotogenlampa Mässing 1900-tal
Est800 - 1,000 SEK
219
Golvljusstake Smide 1900-tal
Est800 - 1,000 SEK
220
Final bid200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
221
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
222
Gnistskydd 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
224
Brudbälte Grekland "Zonari Me Tin Korona" 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
225
Kassaapparat / skrivpulpet USA 1800-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
223
Patronhylsa Italien Mässing 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
226
Ett par kolonnljusstakar "Baldwin" 1900-tal (2 st)
Final bid250 SEK
Est800 - 1,000 SEK
228
Bordsgarnityr metall & keramik Frankrike 1800/1900-tal
Final bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
229
Prydnadsurna Frankrike 1800-tal (2 st)
Final bid200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
230
Plåtmynt Replika 1/2 daler
Est800 - 1,000 SEK
231
Serveringsbricka Keramik & trä Frankrike 1950-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
233
Ljusstakar Nyrenässansstil 1900-tal (2 st)
Final bid250 SEK
Est800 - 1,000 SEK
234
Sparbössa "Sprite boy" USA 1960-tal
Final bid450 SEK
Est800 - 1,000 SEK
232
Trädgårdsurnor Gjutmassa 1900-tal (2 st.)
Final bid1,900 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
215
Nils Lennart Westin Ryggsäck Kalvskinn 1900-tal
Final bid2,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK