Webauktion 30 Maj 2024
Ending soonest
211
Källsax 1800-tal Norrbotten
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
212
Fontänskulptur 1900-tal
Final bid350 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
213
Kastruller koppar & gjutjärn 1800-tal (2 st)
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
214
Brailleskrivare "Tellatouch" New York 1950-tal
Est4,000 - 5,000 SEK
216
Schackspel med snidade spelpjäser 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
217
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
218
The Syntax Lamp Fotogenlampa Mässing 1900-tal
Est800 - 1,000 SEK
219
Golvljusstake Smide 1900-tal
Est800 - 1,000 SEK
220
Final bid200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
221
Final bid500 SEK
Est800 - 1,000 SEK
222
Gnistskydd 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
224
Brudbälte Grekland "Zonari Me Tin Korona" 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est5,000 - 6,000 SEK
225
Kassaapparat / skrivpulpet USA 1800-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
223
Patronhylsa Italien Mässing 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
226
Ett par kolonnljusstakar "Baldwin" 1900-tal (2 st)
Final bid250 SEK
Est800 - 1,000 SEK
228
Bordsgarnityr metall & keramik Frankrike 1800/1900-tal
Final bid100 SEK
Est800 - 1,000 SEK
229
Prydnadsurna Frankrike 1800-tal (2 st)
Final bid200 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
230
Plåtmynt Replika 1/2 daler
Est800 - 1,000 SEK
231
Serveringsbricka Keramik & trä Frankrike 1950-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
233
Ljusstakar Nyrenässansstil 1900-tal (2 st)
Final bid250 SEK
Est800 - 1,000 SEK
234
Sparbössa "Sprite boy" USA 1960-tal
Final bid450 SEK
Est800 - 1,000 SEK
232
Trädgårdsurnor Gjutmassa 1900-tal (2 st.)
Final bid1,900 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
235
Brudpall rokokostil 1900-tal (2 st)
Est800 - 1,000 SEK
236
Britt-Marie von Post Malmgren Snapasskåp "Spillkråka" Unikt 2000
Final bid3,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
239
Jonas Bohlin Tidskriftshylla "Zink" Källemo AB Värnamo
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
240
Leksandstolar Falun 1980-tal (4 st)
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
241
Thea Leonhard Stolar "Flamingo" Nässjö Stolfabrik 1900-talets mitt (4 st)
Final bid1,800 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
237
Börge Mogensen Stolar Biri Möbler Norge 1900-tal (6 st)
Final bid6,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
243
Final bid700 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
244
Bröderna Andersson Soffa "Hannover" 1900/2000-tal
Final bid350 SEK
Est2,000 - 3,000 SEK
245
Carl Malmsten Fåtölj "Stora Furuliden" 1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
246
Fåtölj "Duxello" Dux 1950-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
247
Bengt Ruda Fåtölj "Z-Stolen" NK 1950-tal
Final bid750 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
248
David Rosén Soffbord Westbergs Tranås 1950/60-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK
238
Yngve Ekström "Lamino" Fåtölj med fotpall 2009
Final bid9,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
249
Hallmöbel teak 1960-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
250
Ingvar Stockum Soffa "Monte Carlo" Futura 1960/70-tal
Final bid6,800 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
252
Est3,000 - 4,000 SEK
253
Pall IKEA 1950/60-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 - 1,200 SEK
251
Bertil Fridhagen Stolar "Reno" Bodafors 1950/60-tal (3 st)
Final bid700 SEK
Est1,200 - 1,500 SEK
254
Soffbord Lammhults 1990-tal
Final bid300 SEK
Est800 - 1,000 SEK
255
Karmstol "Hundranian" Stolab 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
256
Arne Jacobsens Stolar "Myran" 3101 Fritz Hansen (8 st)
Final bid4,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
257
Yngve Ekström 1913-1988 Karmstol "Arka" 1950/60-tal
Final bid5,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
258
Bo Eigert, fåtölj "Stålbo" Firma B. Eigert AB Hova 1970-tal
Final bid3,000 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
259
Lampbord England 1900-tal
Est1,000 - 1,200 SEK
260
Axel Larsson Byrå Swedish Modern Bodafors 1940/50-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,500 - 2,000 SEK
261
Svante Skogh Stolar "Cortina" Seffle Möbelfabrik 1960-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 - 2,500 SEK