437 Stig Lindberg 1916-1982 Fat "Domino" Gustavsberg 1950/60-tal (2 st)

4324a_8dc7e4137d3618a_med.jpeg
  • 4324a_8dc7e4137d3618a_sm.jpeg
  • 4324b_8dc7e413a5ec7ef_sm.jpeg
  • 4324c_8dc7e413cb27ea0_sm.jpeg
  • 4324d_8dc7e413ddd7a89_sm.jpeg
  • 4324e_8dc7e413e9bcb83_sm.jpeg
  • 4324f_8dc7e413fc0409e_sm.jpeg
  • 4324g_8dc7e4142194995_sm.jpeg

Två stycken fat från serien Domino tillverkade i stengods med schackrutigt mönster i relief

Märkta: Gustavsberg Domino, Stig L

Formgiven 1954 för Gustavsbergsfabriken och Helsingborgsutställningen 1955 (H55)

Mått: 20 x 20 cm

Konditionsrapport: Ett naggat fat, inga övriga anmärkningar

Stig Lindberg 1916-1982 Platter "Domino" Gustavsberg 1950s/60s (2 pcs)

Two dishes/platters from the Domino series made of stoneware with a checkerboard pattern in relief

Marked: Gustavsberg Domino, Stig L

Designed in 1954 for the Gustavsberg factory and the Helsingborg exhibition in 1955 (H55)

Dimensions: 20 x 20 cm

Condition report: One notched tray, no other remarks

    Värdering1 000 - 1 200 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK