Webauktion 1 Augusti 2024

Webauktion 1 Augusti 2024
Avslutad
Sven Wejsfelt 1930-2009 Praktvas Unikat Stengods Gustavsberg 1977
429
Slutpris1 800 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Stig Lindberg 1916-1982 Väggrelief "Seger" Gustavsberg 1960-tal
431
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Stig Lindberg 1916-1982 Väggrelief Gustavsberg 1960-tal
430
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Stig Lindberg 1916-1982 Väggrelief "Kröningen" Gustavsberg 1960-tal
433
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
434
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
432
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Stig Lindberg 1916-1982 Fat & vas "Karnival" Gustavsberg 1950/60-tal (3 delar)
436
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Stig Lindberg 1916-1982 Fat "Domino" Gustavsberg 1950/60-tal (2 st)
437
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Stig Lindberg 1916-1982 Figurin "Springare" Gustavsberg 1960-tal
435
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Sven Wejsfelt 1930-2009 Vas Stengods Gustavsberg 1982
438
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-2024 Skålar & vaser "Thalia" Gustavsberg 1960-tal (4 delar)
439
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-1931 Katt "Stora Zoo" Gustavsberg 1900-tal
440
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-2024 Figuriner "All världens barn" Gustavsberg 1900-tal (3 st)
441
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Stig Lindberg 1916-1982 Praktvas Unik Stengods Gustavsberg 1900-talets mitt
428
Slutpris25 000 SEK
Värdering15 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-2024 Väggrelief "Skepp" Gustavsberg 1900-talets andra hälft
444
Slutpris950 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-2024 Figurin "Charlotta" 1900-tal
442
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-2024 Väggrelief "Elefant" Gustavsberg 1900-talets andra hälft
445
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-2024 Väggrelief "Fåglar" Gustavsberg 1900-talets andra hälft
443
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
447
Slutpris6 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Stig Lindberg 1916-1982 Fat stengods Gustavsberg 1960-tal
448
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-2024 Samling stengods 1900-talets andra hälft (4 st)
449
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-2024 Skål "Guldknopp" Gustavsberg 1960/70-tal
450
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
452
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Piedestal med ytterfoder Majolika Italien 1900-tal (2 delar)
453
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Wilhelm Kåge 1889-1960 Skålar & fat "Argenta" Gustavsberg 1900-tal (6 delar)
451
Slutpris550 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
Avslutad
Gunnar Nylund 1904-1997 Vas Stengods Rörstrand 1900-tal
454
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Stig Lindberg 1916-1982 Vas "Karneval" 1900-tal
455
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Arthur Percy 1886-1976 Teservis "Grand" Gefle 1930/40-tal (33 delar)
456
Slutpris300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Ingrid Atterberg 1920-2008 Vas Upsala-Ekeby 1900-tal
457
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Stig Lindberg 1916-1982 "Berså" Servisdelar 1900-tal (6 delar)
458
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-2024 Figurin Stengods "Tomtefar" 1900-tal
459
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Susan Williams-Ellis Matservis "Meridian" Portmeirion 1900-tal (14 delar)
460
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Carl-Harry Stålhane Vas Modell CEH Rörstrand 1950/60-tal
461
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
463
Slutpris4 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
464
Slutpris4 200 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Gunnar Nylund 1904-1997 Skål "ASH" Rörstrand 1950-tal
462
Slutpris650 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bing & gröndhal Reliefer "Årstiderna" Efter Bertel Thorvaldsen 1900-tal (6 st)
466
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
446
Slutpris9 200 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
467
Slutpris4 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
465
Slutpris4 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Helmer Ringström Tekopp med fat "Daisy Sphinx" Gefle / Upsala-Ekeby 1960-tal (ett par)
468
Slutpris8 000 SEK
Värdering15 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Eva Jancke-Björk Bockljusstake Bo fajans 1930-tal
470
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Eugen Trost Tekopar med fat "Zebra" Upsala-Ekeby Gefle 1950/60-tal
469
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-2024 Figurin "Beata" 1900-tal
472
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Golvfigurin Panter Italien 2000-tal
473
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Josef Ekberg Vas Gustavsberg Swedish grace 1920
471
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-2024 Figurin "Emma" 1900-tal
476
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Lisa Larson 1931-2024 Figurin "Kalle" 1900-tal
477
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK