455 Stig Lindberg 1916-1982 Vas "Karneval" 1900-tal
Vas tillverkad i fajans med glaserad dekor av figurmotiv
Formgiven av Stig Lindberg för Gustavsberg studio
Signerad: Studiohanden SWEDEN 199R
Höjd: 17 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, nagg, inga övriga anmärkningar
Vase made in faience with glazed decoration of figure motifs
Designed by Stig Lindberg for Gustavsberg studio
Signed: Studiohanden SWEDEN 199R
Height: 17 cm
Condition report: Minor age-based wear,
notched goods, no other remarks
Värdering | 800 - 1 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |