457 Ingrid Atterberg 1920-2008 Vas Upsala-Ekeby 1900-tal

4507a_8dc8c6df8be89a0_med.jpeg
  • 4507a_8dc8c6df8be89a0_sm.jpeg
  • 4507b_8dc8c6dfa1fba82_sm.jpeg
  • 4507c_8dc8c6dfb810248_sm.jpeg
  • 4507d_8dc8c6dfc574887_sm.jpeg
  • 4507e_8dc8c6dfd083fff_sm.jpeg
  • 4507f_8dc8c6dfe2e8510_sm.jpeg

Vas modell "A20" tillverkad i svartglaserat lergods med dekor av rektanglar i polykroma färger

Signerad: Atterberg

Numrerad: 56/100

Höjd: 15,5 cm

Bredd: 5 cm

Konditionsrapport: Mindre obetydligt slitage, mindre glasyrbortfall i hörn, inga övriga anmärkningar

Ingrid Atterberg 1920-2008 Vase Upsala-Ekeby 20th century

Vase model "A20" made in black glazed earthenware with decoration of rectangles in polychrome colours

Signed: Atterberg

Numbered: 56/100

Height: 15.5 cm

Width: 5 cm

Condition report: Minor insignificant wear, minor loss of glaze in corners, no other remarks

    Värdering1 200 - 1 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer