268 Folke Ohlsson 1919-2002 Fåtölj "Duxiesta" Ljungs Industrier AB 1960-tal
Fåtölj ur serien "Bra Bohag" med ställbar lutning (vippfunktion)
Stomme i teak, stoppad dyna och rygg med resår
Ljus tygklädsel och löstagbar nackkudde med läderremmar
Etikettmärkt: DUX Ljungsindustrier AB Malmö Bra Bohag
Höjd: 100 cm
Sitthöjd: 36 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, något blekt tyg, inga övriga anmärkningar
Folke Ohlsson 1919-2002 Armchair "Duxiesta" Ljungs Industrier AB 1960s
Armchair from the "Bra Bohag" series with adjustable tilt (tilt function)
Frame in teak, padded cushion and back with elastic
Light fabric upholstery and removable neck pillow with leather straps
Labeled: DUX Ljungsindustrier AB Malmö Bra Bohag
Height: 100 cm
Seat height: 36 cm
Condition report: Minor use- and age-based wear, slightly faded fabric, no other remarks
Värdering | 1 000 - 1 200 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |