264
Arne Norell 1917-1971 Safarifåtöljer "Sirocco" Norell möbel AB 1960/70-tal (2 st)
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
265
Carl Malmsten 1888-1972 Soffa "Hemmakväll" 1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
267
Carl Malmsten 1888-1972 Soffbord Bodafors 1960-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
268
Folke Ohlsson 1919-2002 Fåtölj "Duxiesta" Ljungs Industrier AB 1960-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
269
Peter Hvidt & Orla Molgaard "Ax-stolen" Fritz Hansen Danmark 1950/60-tal (2 st)
Slutpris200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
270
Serveringsvagn Rotting 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
271
Serveringsvagn Glas & rotting 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
272
Stolar "Monaco" Farstrup Danmark för IKEA 1960-tal (3 st)
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
273
Marcel Breuer Stolar Cesca (efter) Italien 1900-tal (4 st)
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
275
Alf Svensson Stol "TeVe" Bra Bohag Ljungs Industrier AB 1950-tal
Slutpris800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
276
Carl Malmsten Fåtöljer "Samsas" 1900-tal (2 st)
Slutpris200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
277
Carl Malmsten Fåtölj "Samsas" 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
279
Bröderna Miller soffbord "1199" Bankeryd 1950-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
274
Børge Mogensen Stolar "Öresund" 1900-tal (4 st)
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
280
Kerstin Hörlin-Holmqvist "Skrindan" Fåtölj 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
283
Carl Malmsten Skåp "Pyramid" AB J.O. Carlssons Möbelindustri, Vetlanda, omkring 1900-talets mitt
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
284
Sidobord "HOST" Allermuir, England 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
286
Carl Malmsten Fåtölj "Samsas" Tranås 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
287
Skrivbord Engelsk stil 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
282
Carl Malmsten Matbord "Guanabara" 1900-talets första hälft
Slutpris7 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
288
Fåtölj Sverige 1940-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
289
Soffbord "127" Seffle möbelfabrik 1950/60-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
290
Salsskåp "Hamburgerskåp" Barockstil 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
291
Alvar Aalto Karmstol "modell 45" Artek Finland 1900-tal (2 st)
Slutpris5 600 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
293
Spegel och Konsolbord Kålmårdsmarmor 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
294
Toalettbord & pall 1950-tal
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
295
Blombord i gjutjärn 1900-talets början
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
296
Slutpris150 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
298
Sminkbord Moln-bäddar Skattkärr 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
281
Carl Malmsten Stolar "Pyramid" 1940/50-tal (8 st)
Slutpris21 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
285
Fåtölj Bröderna Andersson Ekenässjö 1950/60-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
300
Blombord sengustaviansk-stil 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
292
Alvar Aalto Karmstol "modell 45" Artek Finland 1900-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
301
Kista på ben Allmoge omkring 1900
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
303
Hörnstol bambuimitation 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
304
Yngve Ekström Stolar Gemla (tillskrivna) 1950/60-tal (2 st)
Slutpris100 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
305
Josef Frank Stol "1165" Firma Svenskt Tenn 1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
306
Giandomenico Belotti "Spaghetti" Stolar (10 st)
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
307
Brudpall rokokostil 1900-tal (2 st)
Slutpris200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
308
Monica Förster Fåtölj "Spoon High" Offecct 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
310
BLOMBORD med Fontän1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
313
Karmstol "Hundranian" Stolab 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
314
Soffbord Lammhults 1990-tal
Slutpris100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
312
Arne Jacobsens Stolar "Myran" 3101 Fritz Hansen (8 st)
Slutpris3 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
315
Pall IKEA 1950/60-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
316
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
318
Hallmöbel teak 1960-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
317
Bertil Fridhagen Stolar "Reno" Bodafors 1950/60-tal (3 st)
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK