268 Folke Ohlsson 1919-2002 Fåtölj "Duxiesta" Ljungs Industrier AB 1960-tal

4514a_8dca70f9f7a9347_med.jpeg
  • 4514a_8dca70f9f7a9347_sm.jpeg
  • 4514b_8dca70fa06f93ce_sm.jpeg
  • 4514c_8dca70fa19127fb_sm.jpeg
  • 4514d_8dca70fa2efd0d1_sm.jpeg
  • 4514e_8dca70fa5e3bd8f_sm.jpeg

Fåtölj ur serien "Bra Bohag" med ställbar lutning (vippfunktion)

Stomme i teak, stoppad dyna och rygg med resår

Ljus tygklädsel och löstagbar nackkudde med läderremmar

Etikettmärkt: DUX Ljungsindustrier AB Malmö Bra Bohag

Höjd: 100 cm

Sitthöjd: 36 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, något blekt tyg, inga övriga anmärkningar

Folke Ohlsson 1919-2002 Armchair "Duxiesta" Ljungs Industrier AB 1960s

Armchair from the "Bra Bohag" series with adjustable tilt (tilt function)

Frame in teak, padded cushion and back with elastic

Light fabric upholstery and removable neck pillow with leather straps

Labeled: DUX Ljungsindustrier AB Malmö Bra Bohag

Height: 100 cm

Seat height: 36 cm

Condition report: Minor use- and age-based wear, slightly faded fabric, no other remarks

    Värdering1 000 - 1 200 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK