273 Marcel Breuer Stolar Cesca (efter) Italien 1900-tal (4 st)

4601a_8dca812c6a06205_med.jpeg
  • 4601a_8dca812c6a06205_sm.jpeg
  • 4601b_8dca812c820292d_sm.jpeg
  • 4601c_8dca812c95a5f36_sm.jpeg
  • 4601d_8dca812cb319d8e_sm.jpeg

Modell Cesca av Marcel Breuer

Underrede tillverkad av ett stycke förkromat stålrör, stomme i bok

Sits och rygg i handspunnen och klippt rotting

Stämplade: Made in Italy

Höjd: 80 cm

Sitthöjd: 44 cm

Bredd: 47 cm

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, repor och märken, inga övriga anmärkningar

Marcel Breuer Chairs Cesca Italy 1970/80s (4 pcs)

Model Cesca by Marcel Breuer

Undercarriage made from a piece of chrome-plated steel tube, frame in beech

Seat and back in hand-spun and cut rattan

Stamped: Made in Italy

Height: 80 cm

Seat height: 44 cm

Width: 47 cm

Condition report: Minor use wear, scratches and marks, no other remarks

    Värdering2 000 - 3 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK