469 Eugen Trost Tekopar med fat "Zebra" Upsala-Ekeby Gefle 1950/60-tal
Eugen Trost: 1898-1983
Tekoppar och fat tillverkat i glaserat flintgods, konformad dekor i svart och vitt
Märkta: Zebra Upsala-Ekeby Gefle
Höjd kopp: 8 cm
Diameter fat: 16 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, ett fat med underglasyrfläck, inga övriga anmärkningar
Eugen Trost Teacup with saucer "Zebra" Upsala-Ekeby Gefle 1950/60s
Eugen Trost: 1898-1983
Tea cups and saucers made of glazed flintware, cone-shaped decor in black and white
Marked: Zebra Upsala-Ekeby Gefle
Cup height: 8 cm
Saucer diameter: 16 cm
Condition report: Minor use- and age-based wear, one dish with underglaze stain, no other remarks
Värdering | 1 200 - 1 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |