239 Persisk matta Nain 158X111 1900-tal

4586a_8dcaa5fe25837c4_med.jpeg
  • 4586a_8dcaa5fe25837c4_sm.jpeg
  • 4586b_8dcaa5fe3d3879e_sm.jpeg
  • 4586c_8dcaa5fe5dcb9de_sm.jpeg

Handknuten matta från Iran med stor central medaljong i gräddvit och djupblå med stiliserad dekor av växtornament

Tillverkad i ull och bomull med silkesinslag

Mått: 158 x 111 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

----------------------------------

Persian rug Nain 158X111 20th century

Hand knotted rug from Iran with large central medallion in creamy white and deep blue with stylized decoration of plant ornaments

Made of wool and cotton with silk inserts

Dimensions: 158 x 111 cm

Condition report: Minor use- and age-based wear, no other remarks

     

      

     

      
    Värdering2 500 - 3 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    Norrlands Auktionsverk AB

    Formvägen 3

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211

    info@norrlandsauktionsverk.se

    © Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.