239 Persisk matta Nain 158X111 1900-tal
Handknuten matta från Iran med stor central medaljong i gräddvit och djupblå med stiliserad dekor av växtornament
Tillverkad i ull och bomull med silkesinslag
Mått: 158 x 111 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
----------------------------------
Persian rug Nain 158X111 20th century
Hand knotted rug from Iran with large central medallion in creamy white and deep blue with stylized decoration of plant ornaments
Made of wool and cotton with silk inserts
Dimensions: 158 x 111 cm
Condition report: Minor use- and age-based wear, no other remarks
Värdering | 2 500 - 3 000 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 25% |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |
Öppettider
Måndag: Stängt
Tisdag: 10:00-19:00
Onsdag: Stängt
Torsdag: 10:00-17:00
Fredag: 10:00-17:00
Lördag: 12:00-15:00
Söndag: Stängt
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.