194 Snusdosa Tyskland Ben 1900-tal

4640a_8dca73c8d82fb79_med.jpeg
  • 4640a_8dca73c8d82fb79_sm.jpeg
  • 4640b_8dca73c8e5c4307_sm.jpeg
  • 4640c_8dca73c906b34ce_sm.jpeg

Snusdosa tillverkad av ben, Tyskland med ristad dekor föreställande text, växtlighet samt kristet motiv.

Nitar & gångjärn troligtvis tillverkade av mässing.

Troligtvis tillverkad under 1900-talets början, alternativt 1800-talets slut.

Längd: 8 cm

Djup: 5 cm

Konditionsrapport: Materialbortfall, Åldersbaserat slitage, Mindre ojämnheter, Inga övriga anmärkningar.

Snuff box Germany Bone from the 20th century

Snuff box made of bone, Germany with carved decoration representing text, vegetation and Christian motifs.

Rivets & hinges probably made of brass.

Probably manufactured during the beginning of the 20th century, alternatively the end of the 19th century.

Length: 8 cm

Depth: 5 cm

Condition report: Loss of material, Age-based wear, Minor unevenness, No other remarks.

    Värdering1 500 - 2 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK