254 Spegel Sengustaviansk omkring 1800

4671a_8dca8019fe8e992_med.jpeg
  • 4671a_8dca8019fe8e992_sm.jpeg
  • 4671b_8dca801a0cdb279_sm.jpeg
  • 4671c_8dca801a192e3be_sm.jpeg
  • 4671d_8dca801a2711cea_sm.jpeg
  • 4671e_8dca801a3f907ad_sm.jpeg
  • 4671f_8dca801a55c57ae_sm.jpeg
  • 4671g_8dca801a6c5be8b_sm.jpeg

Rektangulär spegel med förgylld och bronserad ram, utstående krön med bladdekor

Infällda goucher bakom glas upptill och nedtill med motiv av slott

Stämplad: Söderhamns Hallstämpel (1739-1846)

Mått inkl ram: 86 x 46 cm

Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, äldre glas (dock möjligen ej ursprungligt), materialbortfall, repor, märken och ytskador, inga övriga anmärkningar

Mirror Late Gustavian era First half of the 19th century

Rectangular mirror with gilded and bronzed frame, protruding crest with leaf decoration

Recessed gouches behind glass at the top and bottom with motifs of a castle

Stamped: Söderhamn Hallstamp (1739-1846)

Dimensions including frame: 86 x 46 cm

Condition report: Age-based wear, older glass (though possibly not original), loss of material, scratches, marks and surface damage, no other remarks

    Värdering4 000 - 5 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK