248 Takarmatur "Sputnik" Milano 1960-tal

1881a_8dc314db149a33b_med.jpeg
  • 1881a_8dc314db149a33b_sm.jpeg
  • 1881b_8dc314db1824ed4_sm.jpeg
  • 1881c_8dc314db1b6b8a2_sm.jpeg
  • 1881d_8dc314db1ee217c_sm.jpeg

Taklampa med fyra ljuskällor och totalt åtta armar

Stomme i mässing samt kupor av matt opalglas

Etikettmärkt: Made in Milano, Italy

Fungerar vid test

Höjd inkl taksockel: 97 cm

Diagonal längd: 85 cm

Ceiling light "Sputnik" Milano 1960s

Ceiling lamp with four light sources and a total of eight arms

Frame in brass and domes of matt opal glass

Labeled: Made in Milano, Italy

Works when tested

Height including ceiling plinth: 97 cm

Diagonal length: 85 cm

Condition report: Minor age-based wear, no other remarks

  • Skick:Begagnat

Värdering4 000 - 5 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK