236
Per Sundstedt Taklampa "Hinken" 1970-tal
Slutpris150 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
237
Vägglampor Boréns Mässing 1900-tal (2 st)
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
239
Axel Annell Taklampa 1950/60-tal (tillskriven)
Slutpris400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
240
Slutpris2 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
238
Slutpris2 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
241
Slutpris250 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
242
Taklampa Tiffanystil 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
244
Golvlampa art deco 1930/40-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
245
Skrivbordslampa art nouveau 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
247
Lykta i plåt & glas 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
248
Takarmatur "Sputnik" Milano 1960-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
249
Anders Pehrson Golvlampa "Bumling" Ateljé Lyktan 1970-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
250
Golvlampa trä & mässing 1940-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
251
Bordslampa Mässing 1950-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
252
Golvlampa Reijmyre Armaturfabrik 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
253
Fotogenlampa mässing & glas 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
255
Golvlampa & ljuslykta i plåt 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
256
Kandelaber barockstil 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
254
Olle Andersson Taklampa "Mullelampan" 1960/70-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
258
Ljusstakar Gusum Mässing 1900-tal (2 st)
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
259
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
260
Bordslampa "Modell 3014" 1940-tal
Startbud100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
261
Fotogenlampa Elektrifierad 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
257
Monica Backström "Svamp" Glas Lampa 1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
262
Bordslampa "Globus" Bergboms 1970-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
264
Ljuskrona barockstil 1900-talets första hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
265
Golvlampa "Taller Uno Kay P" 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
266
Vägglampa "Megafono" Luci Srl Italien samtida
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
268
Karlshamn Mitab Ljusstake Mässing 1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
269
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
267
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
270
Svend Aage Holm Sørensen Vägglampa Danmark 1970-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
271
Gino Vistosi Taklampa Glas Murano Italien 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
272
Taklampa "Dale Tiffany" USA 1980-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK