192 Berta Hansson 1910-1994 Kolteckning på papper
"Hos Maj"
Motiv från Maj Brings ateljé, i bilden syns även Vera Nilsson & Siri Derkert.
Monogramsignerad: BH
Daterad: 1969
Referens: Se "Kamratporträtt, Maj Bring i ateljén" i Moderna museets samling 1968 (NMH 245/1982)
Mått bildyta: 32 x 25 cm
Mått inklusive ram: 47 x 39 cm
Berta Hansson 1910-1994 Charcoal drawing on paper
"At Maj's"
Motif from Maj Bring's studio, Vera Nilsson & Siri Derkert can also be seen in the picture.
Monogram signed: BH
Dated: 1969
Reference: See "Comrade portrait, Maj Bring in the studio" in the Moderna museum's collection 1968 (NMH 245/1982)
Image area dimensions: 32 x 25 cm
Dimensions including frame: 47 x 39 cm
Condition report: No remarks
Värdering | 2 000 - 2 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |