424 Nils Emil Lundström Servis Rörstrand "Ostindia" 1900-tal (28 delar)
Servis ur Rörstrands "Ostindia"-serie.
Märkta: Rörstrand, East Indies, Ostindia Sweden
Innehållande:
12 st. Mattallrikar ø 24 cm
10 st. Tallrikar ø 21 cm
1 st. Karott med lock
1 st. Salladsskål ø 23 cm
1 st. Kanna
1 st. Stort fat längd 32 cm
1 st. Fat längd 27 cm
1 st. Skål längd 23 cm
Konditionsrapport: Bruksslitage, mindre repor, nagg/lagning på skål, inga övriga anmärkningar.
Nils Emil Lundström Tableware Rörstrand "Ostindia" 20th century (28 parts)
Tableware from Rörstrand's "Ostindia" series.
Tagged: Rörstrand, East Indies, Ostindia Sweden
Containing:
12 pcs. Dinner plates ø 24 cm
8 pcs. Plates ø 21 cm
1 pc. Soup bowl with lid
1 pc. Salad bowl ø 23 cm
1 pc. Pitcher
1 pc. Serving dish length 27 cm
1 pc. Serving dish length 32 cm
1 pc. Bowl length 23 cm
Condition report: Use wear, minor scratches, notch/repair on bowl, no other remarks.
Värdering | 3 000 - 4 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |