440 Porslinsfigur "Borzoi" Cortendorf Tyskland 1900-talets första hälft
Porslinsfigur föreställande ett par hundar "greyhound /borzoi"
Märkt: Germany, 4-2009
Höjd: 26 cm
Längd: 37 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, sprickor/glasyr krackuleringar, inga övriga anmärkningar
Porcelain figure "Borzoi" Cortendorf Germany first half of the 20th century
Porcelain figure depicting a couple of dogs "greyhound / borzoi"
Marked: Germany, 4-2009
Height: 26 cm
Length: 37 cm
Condition report: Age-based wear, cracks/glaze cracking, no other remarks
Värdering | 1 500 - 2 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |