224 Brudbälte Grekland "Zonari Me Tin Korona" 1800-tal

3940a_med.jpeg
  • 3940a_sm.jpeg
  • 3940b_sm.jpeg
  • 3940c_sm.jpeg
  • 3940d_sm.jpeg
  • 3940e_sm.jpeg

Tillverkad av metall, brons samt förgylld dekor samt besatt med emalj & glasstenar.

Mittre del med ornament samt dekor av tvåhövdad örn.

Även kallad "Zonari Me Tin Korona"

Troligtvis tillverkad omkring 1800-talets mitt, Grekland.

Längd: 83 cm

Konditionsrapport: Mindre bucklor, märken & åldersbaserat slitage, Saknar "Nål / låsning" till spännet, Inga övriga anmärkningar.

Bridal / Wedding belt Greece "Zonari Me Tin Korona" from the 19th century

Made of metal, bronze and gilded decor and studded with enamel & glass stones.

Middle part with ornaments and decoration of a double-headed eagle.

Also called "Zonari Me Tin Korona"

Probably made around the middle of the 19th century, Greece.

Length: 83 cm

Condition Report: Minor dents, marks & age-based wear, Missing "Pin / Lock" to buckle, No other notes.

    Värdering5 000 - 6 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK