206
Väggtelefon L.M. Ericsson 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
207
Bestick "Melron" Frankrike 1900-tal (23 st)
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
208
Dockkläder Folkdräkter 1930-tal (2 st)
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
210
Slutpris100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
211
Källsax 1800-tal Norrbotten
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
212
Fontänskulptur 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
213
Kastruller koppar & gjutjärn 1800-tal (2 st)
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
214
Brailleskrivare "Tellatouch" New York 1950-tal
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
216
Schackspel med snidade spelpjäser 1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
217
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
218
The Syntax Lamp Fotogenlampa Mässing 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
219
Golvljusstake Smide 1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
220
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
221
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
222
Gnistskydd 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
224
Brudbälte Grekland "Zonari Me Tin Korona" 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
225
Kassaapparat / skrivpulpet USA 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
223
Patronhylsa Italien Mässing 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
226
Ett par kolonnljusstakar "Baldwin" 1900-tal (2 st)
Slutpris250 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
228
Bordsgarnityr metall & keramik Frankrike 1800/1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
229
Prydnadsurna Frankrike 1800-tal (2 st)
Slutpris200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
230
Plåtmynt Replika 1/2 daler
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
231
Serveringsbricka Keramik & trä Frankrike 1950-tal
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
233
Ljusstakar Nyrenässansstil 1900-tal (2 st)
Slutpris250 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
234
Sparbössa "Sprite boy" USA 1960-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
232
Trädgårdsurnor Gjutmassa 1900-tal (2 st.)
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
215
Nils Lennart Westin Ryggsäck Kalvskinn 1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK