206 Väggtelefon L.M. Ericsson 1900-talets första hälft

3592a_8dc6816b96e18f3_med.jpeg
  • 3592a_8dc6816b96e18f3_sm.jpeg
  • 3592b_8dc6816ba8ce918_sm.jpeg
  • 3592c_8dc6816bb89df74_sm.jpeg
  • 3592d_8dc6816bc9c8216_sm.jpeg
  • 3592e_8dc6816bddaae3d_sm.jpeg
  • 3592f_8dc6816bf28d356_sm.jpeg

Fodral i betsat lövträ och dekor av Televerkets vapen, telefonlur i kromad metall med handtag i trä

Två torrbatterier Typ AD 525 från Televerket medföljer

Mått telefon: 60 x 27 x 25 cm

Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, inga övriga anmärkningar

Wall telephone L.M. Ericsson first half of the 20th century

Case in stained hardwood and decoration of the Swedish Telecom Agency's coat of arms, telephone handset in chromed metal with wooden handle

Two dry batteries Type AD 525 from Televerket are included

Phone dimensions: 60 x 27 x 25 cm

Condition report: Age-based wear, marks and scratches, no other remarks

    Värdering1 500 - 2 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK