416 Heikki Orvola Kaffeservis "Festivo" Rörstrand 1980-tal (15 delar)

3745a_8dc74a8e673c33b_med.jpeg
  • 3745a_8dc74a8e673c33b_sm.jpeg
  • 3745b_8dc74a8e75b7a6b_sm.jpeg
  • 3745c_8dc74a8e80edf3f_sm.jpeg
  • 3745d_8dc74a8e8daf3e0_sm.jpeg
  • 3745e_8dc74a8e98f5611_sm.jpeg

Polykrom dekor och förgyllda detaljer

Märkta: Rörstrand Festivo

Servisen består av:

  • 6 st. Kaffefat
  • 6 st. Kaffekoppar
  • 1 st. Kaffekanna med lock
  • 1 st. Sockerskål med lock
  • 1 st. Gräddkanna

Konditionsrapport: Inga noterbara nagg, mindre spår av bruksslitage, inga övriga anmärkningar

Heikki Orvola Coffee set "Festivo" Rörstrand 1980s (15 parts)

Polychrome decor and gilded details

Marked: Rörstrand Festivo

The service consists of:

  • 6 pcs. Saucer
  • 6 pcs. Coffee cups
  • 1 pc. Coffee pot with lid
  • 1 pc. Sugar bowl with lid
  • 1 pc. Creamer

Condition report: No noticeable chips, minor traces of wear and tear, no other remarks

    Värdering1 200 - 1 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK