415 Hjördis Oldfors Upsala Ekeby "Trio" 1900-talets mitt (4 delar)

3690a_8dc78d34c01667e_med.jpeg
  • 3690a_8dc78d34c01667e_sm.jpeg
  • 3690b_8dc78d34dc1485d_sm.jpeg
  • 3690c_8dc78d3693cf252_sm.jpeg

Hjördis Oldfors: 1920-2014

Samling keramik från serien "Trio" innehållande skålar och vas

Svartglaserat stengods med dekor i vitt och gult

Formgiven: 1954 för Upsala-Ekeby

Höjd vas: 22 cm

Diameter fat: 27-16 cm

Hjördis Oldfors Upsala Ekeby "Trio" mid-20th century (4 parts)

Hjördis Oldfors: 1920-2014

Collection of ceramics from the series "Trio" containing bowls and vase

Black-glazed stoneware with decor in white and yellow

Designed: 1954 for Upsala-Ekeby

Height vase: 22 cm

Barrel diameter: 27-16 cm

Condition report: Minor age-based wear, no other remarks

    Värdering800 - 1 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK